Počas túry
Na túry choďte v menších alebo väčších skupinách, minimálne vo dvojici. Túru začnite zavčas ráno, čím skôr, tým lepšie, hlavne u túr nad 8 hodín! Získa sa tým časová rezerva a môžete sa vyhnúť popoludňajším búrkam, lavínam, alebo extrémne teplým dňom.
Na začiatku cca 30 min. je zahrievacia fáza. Potom si spravte prestávku na odloženie prebytočného šatstva, pitie, úpravu batoha a výstroje. Ďalej choďte primeraným tempom bez ponáhľania, tak aby ste stačili s dychom a spravte si približne každé dve hodiny prestávky na odpočinok a občerstvenie.
Tempo prispôsobte najslabšiemu v skupine. Počas túry sledujte svoju výkonnosť a časový rozpis. Ak z nejakého dôvodu výraznejšie zaostávate za plánovanými časmi, tak túru skráťte. Správna taktika chôdze šetrí energiu aj na návrat. Krátke kroky šetria silu pri výstupe a kĺby pri zostupe. Palice tiež podstatne šetria kĺby. Nezabudnite, že v horách nie ste sami, v teréne s voľnými skalami dávajte pozor, aby ste nezhodili na niekoho kameň.
Počas túry sledujte vývoj počasia (tvorenie oblačnosti, zmenu teploty, vetra atď.). Ak sa ocitnete v nepriaznivom počasí, tak treba zvážiť ako postupovať ďalej:
- vrátiť sa
- zvoliť bližší cieľ
- skrátiť túru
- prečkať nepriaznivé počasie v spoľahlivom úkryte
Základné pravidlá počas túry:
1. Chráňte seba a prírodu, zbytočne nezvyšujte hlas.
2. Dbajte na čistotu, odpadky si vezmite so sebou.
3. Daj pozor pri každom kroku, nehody sa stávajú aj v ľahkom teréne. Neopúšťajte a neskracujte si značkované chodníky.
4. Nepoškodzujte a nepremiestňujte orientačné tabule a tyčové značenie. Niekedy na nich závisia ľudské životy.
5. Nestrhávajte kamene, iných turistov tým vystavujete nebezpečiu.
6. Rozhodnutie vrátiť sa z túry nie je hanbou, ale vecou úsudku. Nehanbite sa návratu pri náhlej zmene počasia, pri hmle, alebo ak sa trasa ukáže ako príliš ťažká.
7. Ak sa stane nehoda, predovšetkým zachovaj pokoj. Zraneného ulož v stabilizovanej polohe na viditeľnom mieste a zabezpeč mu ošetrenie. Privolaj pomoc HZS.